Trenčanom o Trenčíne
Stránky Ing. Vojtecha Brabenca z Trenčína.
www.trencan.6f.sk Posledná zmena [MM/DD/RRRR]:
Ing. Dominik Filipp
(1932 - 2001)
Narodil sa 16. novembra 1932 Trenčíne v rodine staviteľa Dominika Filippa.
Po základnej škole a štúdiu na Piaristickom gymnáziu, ktoré absolvoval v rodisku, vyštudoval Stavebnú fakultu Vysokej školy technickej v Bratislave. Jeho odborným zameraním bola statika.
Medzi menami jeho spolu-absolventov na SvF SVŠT v roku 1955 nachádzame známeho vodohospodára Ing. Júliusa Bindera a Trenčanov Ing.arch. Štefana Androviča aj Ing. Jána Majdúcha, s ktorými po skončení školy pracoval niekoľko rokov v Keramoprojekte.
Následne absolvoval povinnú vojenskú službu v ženijnom vojsku v Seredi.
Po nej nastúpil do zamestnania v projektovo-inžinierskej organizácii Keramoprojekt Trenčín, ale po dvoj- či trojročnom pôsobení s ním zamestnávateľ ukončil pracovný pomer (koncom päťdesiatych rokov) na podklade vtedy politicky nežiadúceho pôvodu jeho otca - stavebného podnikateľa medzivojnovej doby.
V Keramoprojekte vtedy pracovala aj jeho budúca manželka Emília, rodená Uhrová (ich jediný syn RNDr. Dominik Filipp (*1962) vyštudoval MFF UK a pôsobí ako softvérový inžinier v Bratislave).
Ďalším jeho zamestnaním bol na niekoľko rokov Chemkostav Humenné. Okolo r. 1963 nastúpil do zamestnania v Bratislave v Stavoprojekte, kde sa onedlho presťahoval aj s celou rodinou natrvalo. Neskôr pracoval v Zdravoprojekte (tu, medzi inými projektami, vypracoval aj statický projekt pre bratislavskú polikliniku Ružinov), kde zotrval až do dôchodku. V posledných, asi desiatich, rokoch vybudoval v Zdravoprojekte výpočtové stredisko, kde zastával funkciu vedúceho strediska - bol jedným z prvých, kto v tom čase zaviedol výpočtovú techniku v oblasti stavebníctva v Československu. Do dôchodku odišiel vo veku 58 rokov, čo bolo krátko po celospoločenských zmenách roku 1989.
Dožil sa necelých 69 rokov, zomrel v septembri 2001 a pochovaný je v Bratislave na Martinskom cintoríne.
Letecké modelárstvo bolo jeho celoživotnou záľubou už od mladého veku. Vyrastal v Trenčíne na Krížovej ulici (dnes Jilemnického), kde oproti ich domu bol veľký pozemok kvasnicovej továrne. V dobe jeho narodenia bola továreň práve presťahovaná za mostami, ale naďalej tu bývalo osadenstvo továrne. Odtiaľ sa mohol poznať s riaditeľovým synom Jurajom Stuchlíkom, ktorý bol v oblasti leteckého modelárstva jeho najbližším a dlhodobým priateľom.

Dominik Filipp ešte ako študent pôsobil medzi leteckými modelármi v Trenčíne. Z tohoto obdobia sa zachovali fotografie z ich činnosti, na ktorých je aj on, na biskupickom letisku, ale aj za mostami pri Odeve (1954), kde mal Nehera (predchodca Odevy) svoje letisko. Medzi ďalšími leteckými modelármi, s ktorými spolupracoval, boli Maxo Rumanovský, Tono Kubáň, alebo František Ambrož. Modelárska činnosť bola organizovaná v rámci vtedajšej organizácie Zväzarm. Po presťahovaní sa do Bratislavy sa spojil s tamojšou modelárskou komunitou, ktorá sa často stretávala na letisku vo Vajnoroch. Spájalo ho priateľstvo s viacerými modelármi, medzi ktoré patrí aj priateľstvo s bývalým majstrom sveta v akrobatickom lietaní, Jozefom Gábrišom.

V raných rokoch sa Dominik Filipp zaoberal konštrukciou a lietaním sieňových a gumičkových modelov, tiež motorových upútaných (U-modelov) a voľných modelov. Neskôr, po rozšírení diaľkového RC ovládania leteckých modelov, presedlal na konštrukciu akrobatických modelov so spaľovacím motorom. Medzi jeho modelmi patria aj makety a polomakety, dokonca aj dvojplošník z 1. svetovej vojny. Vo vyššom veku presedlal výlučne na vetrone, všetky z posledného obdobia boli vybavené pohonom z elektromotora a sklápacej vrtule. Leteckému modelárstvu sa venoval aj na dôchodku až do posledných dní.
Odoberal domáce aj zahraničné letecké časopisy - modelárske časopisy z Poľska a dokonca aj z USA (AeroModeller), čo bolo v tej dobe nevídané.
Dominik Filipp bol v modelárskych kruhoch naširoko známy svojou dôkladnou a precíznou prácou ako na plánoch, dizajne, tak aj na konštrukcii leteckých modelov so starostlivo vypracovanými detailami. Jeho nové modely boli často predmetom obdivu a uznania modelárskej obce. Aj dnes, v dobe stavebníc a sériovej výroby celých modelárskych komponentov, stále ostávajú ukážkou majstrovstva umu a zručnosti najvyššej kvality vytvorenej vlastnými rukami.
(Údaje sú od jeho príbuzenstva, posledná korekcia - syn RNDr. Dominik Filipp)
Ak nie je výslovne uvedené inak, autor je
Ing. Vojtech Brabenec, Trenčín, 9.3.2024.
Zverejnené na www.trencan.6f.sk/
v marci 2024.
Chyby, omyly, nesprávnosti nemožno vylúčiť;
v prípade ich zistenia autor uvíta upozornenie.
Toto dielo chráni Autorský zákon.
Autorovi patria práva hlavne podľa autorského zákona, najmä
označenie autorstva, nepozmeňovanie diela, udeľovanie súhlasu na verejný prenos a iné rozširovanie, a právo na odmenu za využitie diela.
Toto dielo je v príslušnej variante uložené s časovou značkou (datumom) v internetovom archíve.
Autor vynaložil úsilie a prostriedky na zhotovenie diela.
Toto dielo je tu sprístupnené výhradne pre osobnú potrebu iba fyzických osôb
na štúdium výlučne v autorovom pôvodnom umiestnení a s pôvodnou adresou.
Pre iné použitie diela je potrebný súhlas autora vopred.
Odkazy na dielo sú vítané.
Ele adresa pre styk s autorom je v hlavičke hlavnej stránky.
Za reálnej spoločenskej praxe (nielen góglu) porušovania Autorského zákona
pre sťaženie svojvoľného kopírovania je dielo upravené.
Pramene u autora.
(Koniec diela)
Nižšie je prípadná reklama poskytovateľa: