www.fukacky.ic.cz   (8.5.2011 zal. Belo)

R
ôzne druhy zábavnej streľby



Vystreľovanie gumičiek

Na japonských filmíkoch na youtube nájdete veľké množstvo dômyselných "strielačiek" na vystreľovanie gumičiek. Je to podobné ako menkó, ale vystreľuje to iba gumičky, nevystreľuje to žiadne kotúčiky. Mnohé z nich sú "opakovačky", niektoré dokonca "automatické" (strieľajú gumičky dávkou). Zhotovené sú zväčša z dreva.


Pištoľ na penové šipky či loptičky - konštrukčne zaujímavá detská hračka v Kauflande, december 2011:
"Pištoľ" sa jednou rukou drží za rukoväť, druhou rukou sa dozahu stiahne predpažbie, čím sa natiahne pružina piestu; pri spiatočnom pohybe piest poháňaný natiahnutou pružinou vytvorí vo valci pretlak, ktorý vyfúkne ľahkú šipku z rotačného zásobníka (alebo loptičku z radového zásobníka). Pozrieť na fotke nižšie:



Gottwaldova gumipuška
Časopis Strelecká revue pred desiatkami rokov (ešte za čias socializmu) uverejnil reportáž o celoživotnom záujme vtedy už staršieho pána menom Miloň Gottwald, ktorý sa zapodieval "gumipuškami" - jeho pištoľ pripomínajúca odpaľovacia tyčka gumičkami vystreľuje vzduchovkové guličky. Časopis zverejnil aj podrobný stavebný návod. Je to v podstate slabá gumipuška s jednoduchými otvorenými mieridlami, kde sa guma v napnutej polohe drží nie rukou, ale mechanizmom, z ktorého sa stlačením spúšte guma vypustí a vystrelí vzduchovkovú guličku. Pán Gottwald svoj záujem nehatene pestoval aj za vojny v Protektoráte.


Vzduchovky
Na princípe vopred stlačeného vzduchu fungujú aj niektoré vzduchovky či "vetrovky" - spomeniem dávnu výbornú  patentovanú vzduchovú pištoľ trenčianskeho vynálezcu pána Alfonza Hlobeňa s pákovým kompresorom, tiež vzduchovky americkej firmy Crosman (bežne v predaji), ktoré však pre otvorenie vzduchového ventilu používajú bicie kladivko. Niečo podobné vo väčšej ráži sa používa aj na vystreľovanie injekcií do zvierat (vyrába sa aj v Čechách).
Na internete sú aj návody na rôzne iné aj zábavné vystreľovátka, ktoré používajú vopred stlačený vzduch, ale to už je niečo celkom iné než fúkačky alebo vzduchovky. Je veľa takých amerických filmíkov na youtube. Niektoré používajú guľový kohút, ten však pri otváraní neumožní vytvorenie strmého tlakového rázu. Tie konštrukčne dokonalejšie vystreľovátka používajú ventil typu, ktorý Američania nazývajú tuším QOV (quick opening valve).
QOV je v podstate samootvárací rozdielový pneumatický servopohon. Jeho princíp je uzavretie samotným uzatváraným tlakom a rýchle otvorenie zmenou rozdielu tlakov. Tento zaujímavý princíp sa už dlho využíva v napúšťacích ventiloch záchodových splachovačov, nájdeme ho aj v americkom čistiacom zariadení kanalizácie, ale aj vo veľkých priemyslových pneumatických delách na odstraňovanie nálepkov. Používa sa buď pružná (gumová) membrána s dierkou (PSP, záchodové splachovače) alebo výhodnejší netesnený piest (Airchock). Pre väčšie výkony niekedy dávajú dva ventily do kaskády (ten väčší je otváraný menším). Otváranie je vypustením ovládacieho tlaku, v priemysle býva elektrické (cievkou).


Zemiakové delo
mi popísal istý známy, ktorý ho videl v USA: lešenárska rúra, na konci uzatvorená, pred koncom malý zapaľovací otvor (ako stredoveký kanón); dovnútra naliali trošku benzínu, zaštupľovali zemiakom, ktorý zasunuli dovnútra tyčou. Horiacou zápalkou cez zapaľovací otvor delo odpálili - zemiak vyletel do vzduchu.






Túto internetovú stránku som založil dňa 8.5.2011,
k prichádzajúcemu 47. výročiu mojej prvej fúkačky.


Belo, inak Uzlík, 52.O.S., TN, 2011