Neseriálové publikácie 52. klubu oldskautov v Trenčíne
v období po r.1987.
Obsah:
Federácia československých skautov.
Skauti práce.
Skauti práce a Spartakovi skauti.
Skauti DTJ (RTJ).
Československá obec Junáku Volnosti (ČOJV).
Woodcraft a iné neskautské zálesácke organizácie.
Skauting v Rusku a v prvých rokoch existencie sovietskeho štátu.
Poznámky.
Federácia československých skautov.
Skauti práce.
Skauti práce a Spartakovi skauti.
Skauti DTJ (RTJ).
Československá obec Junáku Volnosti (ČOJV).
Woodcraft a iné neskautské zálesácke organizácie.
Skauting v Rusku a v prvých rokoch existencie sovietskeho štátu.
Poznámky:
= 1. Súvisí: "Publikácie a dokumenty 52. klubu old skautov v Trenčíne v období po r.1987 (Seriálové a neseriálové publikácie)" = zoznam na adrese: http://trencan.6f.sk/SHS/L1987-SkautHisLit-OS52TN.html
= 2. O jestvovaní publikácií OS52 sa navonok vie od r. 2008, kedy som zverejnil ich zoznam. Samotné publikácie som niektoré príležitostne zverejnil (Letecký skauting, vodný skauting, ...). Ďalších sa nikto nedožadoval, až po 12 rokoch teraz v júni 2021 br. Mufi sa zaujíma o sedem z nich, nuž ich tu zverejňujem.
= 3. Diela tu zverejňujem za účelom štúdia, ako snímky pôvodín, naviac dole (v päte) doplnené identifikáciou.
Snímky boli vyhotovené dávnejšie (okolo toho r. 2008) z pôvodín - strojopisov, ktoré boli k dispozícii, a neboli to prvopisy. Z rozpitého, neostrého písma pôvodín sa už žiaden zázrak urobiť nedal.
Pre lepšiu predstavu tých, ktorí s takýmto rozmnožovaním neprišli do styku: do mechanického písacieho stroja sa vložilo niekoľko vrstiev tenkých (preklepových) papierov, medzi ktoré sa vkladali (také tmavé) kopírovacie ("uhlové") papiere. Vrchný papier sa niekedy dával aj bežný (nie preklepový), aby sa na ňom nevysekávali písmená (čo beztak hrozilo). Takto sa dalo zhotoviť niekoľko "výtlačkov": bežne 3-4, niekedy sa do pís. stroja zakladalo aj viac papierov, ale s počtom klesala čitateľnosť tej najspodnejšej kópie.
= 4. V klube OS52 sa históriou skautingu najviac zaoberal br. Stuka - Ing. arch. Štefan Androvič. (Jeho skautská prezývka, aj ním samým vyjadrovaná (podpismi...), sa vyskytuje aspoň v troch máličko odlišných obmenách, čím sa nezaoberám, pretože to bolo vždy jasné a omyly neboli.)
Jeho skautské styky boli prevažne písomné a udržiaval ich v období pred r. 1989 (aj po ňom) s inými pretrvávajúcimi skautmi slovenskými (br. Paška, Iťo, Ďurčanský, Broďáni, Akela, ...) aj českými, najmä združenými v skupine Arch Scout (stretnutia na Skurečene dvakrát ročne), ale (po 1989) aj s emigrovanými. Stýkal sa s nimi aj osobne už v období uvoľnenia pred r. 1989, a pravdaže aj po zmene režimu. Ústredná v tom všetkom bola osoba náčelníka br. Maršala. Postupom času br. Stuka do týchto stykov zapojil aj ďalších členov OS52. Keď sa po r. 1989 skautské hnutie rozbehlo naplno, styky pokračovali v jeho organizačnej štruktúre.
Týmito cestami cez osobu br. Stuku k členom klubu OS52 prichádzali mnohé rôznorodé texty, niektoré priamo, niektoré možno v následnom spracovaní.
Br. Stuka (*1930-2012) sa celý svoj život zaoberal tromi témami: história skautingu, história Trenčína, letectvo, a v každej z nich bol aj tvorcom. Mal nesporný a dobre viditeľný kresliarsky talent; jeho texty tiež mali jeho charakteristický a dosť dobre rozoznateľný ráz (ako asi každý z nás má).
Okrem toho, on svoje diela jednoznačne a dôsledne označoval svojím autorstvom, aj keď spôsob vyjadrenia autorstva nemusel byť vždy rovnaký (pečiatka, napísaný text, občianske meno, prezývka, grafická značka, alebo novinárska skratka). On si svojím menom označoval nielen svoje diela, ale aj svoje zbierky (napr. aj fotografií) a tiež svoje kartotékové lístky. (Bol som s ním dlhodobo v blízkom styku osobnom aj pracovnom, nuž som toto a iste aj všeličo iné od neho pochytil.)
Keď som zostavoval zoznam publikácií OS52 (v r. 2008), videl som, že mnohé z nich nemali vyjadrené autorstvo, t. j. nebolo na nich nijako (ani napr. skratkou, grafickou značkou) napísané, kto je autor, a keďže tieto drobné dielka zväčša k nám členom klubu prichádzali cez br. Stuku, bez rozmýšľania som vtedy (2008) uviedol jeho, keďže k nám prišli z jeho rúk. Avšak dnes (jún 2021), keď ich uverejňujem, si uvedomujem, že nie je správne, aby som ja dodatočne dielu prisudzoval autorstvo, keď si autor sám svoje autorstvo neoznačil.
Okolnosti, ktoré by br. Stuku spájali s autorstvom, sú (1) v textoch, či už v celých alebo v niektorých častiach, vnímame jeho (často všeobecne-opisný) štýl písania, a (2) diela prešli jeho rukami.
Okolnosti, ktoré pre autorstvo br. Stuku nesvedčia, sú (1) nijako nevyjadrené autorstvo, ani len skratkou či grafickou značkou, (2) časti obsahu sú takého charakteru, že v jeho podmienkach nemohli vzniknúť kvôli nedostatku podkladov - sú to najmä syntetické a analytické rozbory, ktoré vyžadujú oveľa rozsiahlejšiu pramennú základňu, než mal k dispozícii on, (3) drobnosť: jeho písací stroj (neviem povedať odkedy sa to v jeho textoch prejavovalo) mal určitú nerovnosť v posune papiera, takže ku koncu strany tie nižšie riadky boli viac či menej šikmé (pravda, to sa dalo napraviť pootáčaním valca rukou namiesto pákou).
Je pravdou, že v dobe pred r. 1989 z opatrnosti mohlo dôjsť k neuvedeniu autorstva, ale aj v tom čase br. Stuka svoje texty označoval aspoň novinárskymi skratkami alebo grafickou značkou, čo je dobre vidieť v klubovom časopise Informácie o skautskom zberateľstve.
Keďže v niektorých dielach sa striedajú časti odlišného rázu, nemožno vylúčiť možnosť, že br. Stuka pri písaní azda preberal cudzie časti (prípadne aj z češtiny prekladané do slovenčiny), ku ktorým pripájal vlastné časti všeobecnejšieho a opisného (jemu charakteristickejšieho) rázu. Takéto prestriedanie vlastných a cudzích častí by tiež mohol byť dôvod prečo autorstvo nie je vyjadrené: bolo treba počítať aj tým, že texty sa môžu dostať aj mimo klubu. Tiež treba mať na pamäti, že už v druhej polovici 80. rokov mal k dispozícii zborníky vydávané skupinou Arch Scout s bohatým obsahom, ktorý sa dal dobre využiť.
Uvedená možnosť sa v tejto chvíli ukazuje ako najpravdepodobnejšia.
= 5. K niektorým témam sa br. Stuka opakovane vracal, rozširoval ich a prepisoval, prípadne vlepoval. Stávalo sa to predovšetkým v prípadoch keď mu pribudol nový materiál do témy, alebo keď bola príležitosť (po 1989) širšieho zverejnenia. Najlepšie to vidno na témach Spartakovi skauti a Skauti práce, Letecký skauting, Židovský skauting.
Ing. Vojtech Brabenec, OS52, Trenčín, 10.7.2021.
Nižšie je prípadná reklama poskytovateľa: