Posledná zmena [MM/DD/RRRR]:

Drobnosti: zprávy, výpisy, spomienky

k minulosti obcí Orechové, Istebník, Žabinec.
Sú tu rôzne akékoľvek zprávy, ktorých je príliš málo na samostatnú tému, ale sú z akéhokoľvek dôvodu hodné zaznamenania, či už pre neskoršie zapracovanie do samostatnej témy alebo možno pre vzdialenejšiu budúcnosť, do ktorej ešte dnes nedovidíme.Zprávy: Oznámenie z r. 1922.
Oznámenie z r. 1923.
Reklama zverejnená v dec. 1927.
Miestny rodák Alexander Kronberger bol známy ako náruživý tenista; pracoval v Merine, žil v Trenčíne na Sihoti, hrával tenis do vysokého veku; zomrel 92 ročný 12.12.2014.


Výpisy: Výsledky volieb v októbri 1927: Istebník: spojená Ľudová a Agrárna strana: 117 hlasov; Komunistická strana: 83 hlasov. Orechové: Ľudová strana: 121 hlasov; Komunistická strana: 100 hlasov; Agrárna strana: 49 hlasov; Sociálna demokracia: 32 hlasov. Podľa dobových údajov, 14.3.1940 na cintoríne v Istebníku odhalili pamätnú dosku bývalému žiakovi Obchodnej akadémie v Trenčíne poručíkovi Jánovi Prháčkovi, ktorý padol pri obrane vlasti v marci 1939. V súčasnosti (rok 2018) už túto pamätnú dosku nenachádzame. O živote Alexandra Lišku (1883-1941) vydalo v roku 1988 pražské vydavateľstvo Vyšehrad román v českom jazyku, ktorý napísal slovenský autor Ján Martiš (*05.04.1931 Mojtín - †25.06.1990 Mojtín); volá sa "V souhvězdí severu", má 138 strán a obrázkové prílohy. Josef Mádl, medzi vojnami istý čas bol vo vedúcej funkcii Trenčianskeho múzea, je v r. 1939 vedený v obci Istebník pri Trenčíne (=administratívny údaj bez podrobností).

Spomienky: Samota nad Horným Orechovým pozostávala z dvoch domov: Babrňák (katolík) a Blaško (evanjelik). Neskôr tam štát všetko stavebne rozšíril a oplotil, ubytoval tam mladistvé osoby, ktoré z rôznych dôvodov (tie dôvody sa časom menili) potrebuje mať pod osobitnou starostlivosťou. Cesta z Horného Orechového ku Babrňákovej samote bola kedysi len poľná nespevnená. Neskôr ju spevnili štrkom, potom aj vysfaltovali. V roku 2019 vyasfaltovali aj cestu od Babrňáka ďalej do doliny - po pár sto metroch sa stáča vľavo, križuje potok a pokračuje po kopci ("Čechovka", "Vinohrady") ešte niekoľko kilometrov až ku drevenej (akoby vyhliadkovej) veži, postavenej okolo r. 2016, ktorá však nie je verejnosti prístupná, je na nej tabuľka s názvom "Ibovka", podľa majiteľa Igora Boledoviča. 1977 melioráciou (do zeme zakopanými rúrkami z pálenej hliny) odvodnili dolnú časť severného svahu kopca Čechovka (Vinohrady) spadajúcu k Orechovskému potoku, kde boli dovtedy role. (slh) Pamätník spomína, že miestny občan pán Dezider Zajaček hlásieval v miestnom rozhlase ešte aj okolo r. 2000. Ústredňa MR bola v budove školy v Istebníku; mala by tam byť doteraz, ale MR nemá kto prevádzkovať. Pán Zajaček hlásieval aj na športových podujatiach, aj mimo Istebníka v Trenčíne.Ak nie je výslovne uvedené inak, autor je
Ing. Vojtech Brabenec, Trenčín, 2019.

Chyby, omyly, nesprávnosti nemožno vylúčiť;
v prípade ich zistenia prosím o upozornenie.

Toto dielo chráni Autorský zákon.
Autorovi patria práva hlavne podľa autorského zákona, najmä
označenie autorstva, nepozmeňovanie diela, udeľovanie súhlasu na verejný prenos a iné rozširovanie, a právo na odmenu za využitie diela.
Uložené s časovou značkou (datumom) v internetovom archíve https://web.archive.org/web/

Dielo je tu zverejnené pre oboznámenie jednotlivcov s jeho obsahom.
Autor vynaložil úsilie a prostriedky na zhotovenie diela.
Ak dielo (čo i len zčasti) potrebujete, požiadajte autora vopred.
Pre sťaženie svojvoľného kopírovania je dielo upravené.
Pramene u autora.
(Koniec diela)


Návrat späť na vrch tejto strany           Návrat na hlavnú stránku


Nižšie je prípadná reklama poskytovateľa: